Klub Historyczny im. AK
Zajęcia pozalekcyjne
Designed by: |
Promocja książki „Dialog pokoleń” |
Wpisany przez Marta Wichert |
środa, 27 września 2017 00:00 |
26 września 2017 r. w Auli Jana Pawła II mieszczącej się w Pałacu Biskupim odbyła się promocja książki „Dialog pokoleń. Suwalszczyzna – powiat Sejny” pod redakcją Barbary Falińskiej. W spotkaniu uczestniczyła p. Marta Wichert oraz młodzież z internatu pod opieką p. Anety Kisiel.
Spotkanie promocyjne poprowadziła pani Barbara Kuklewicz, która jeszcze jako nauczycielka ZSO w Sejnach pracowała z młodzieżą przy projekcie „Dialog pokoleń”. Wśród zaproszonych gości były panie prof. Barbara Falińska i dr hab. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska oraz starosta powiatu pan Piotr Alszko.
Książka jest kolejną z serii wydawanej przez Towarzystwo Kultury Języka w Warszawie, Wyższą Szkołę Menedżerską w Białymstoku i samorządy lokalne. Do wydania tomu o gwarze sejneńskiej przyczyniły się Starostwo Powiatu Sejneńskiego i Urząd Miasta Sejny. To już druga pozycja, w której możemy znaleźć materiał zebrany przez naszych uczniów.
Układ książki jest prosty – w pierwszej części redaktorka tomu zawarła materiały zebrane przez szkoły, które brały udział w projekcie „Dialog pokoleń” (ZSO w Sejnach, Szkołę Podstawową w Karolinie, ZSCKR w Sejnach i Gimnazjum nr 1 w Sejnach). Materiały uczniowskie poprzedzone są wywiadami z dyrektorami wymienionych placówek.
Druga część książki to przede wszystkim rozmowy (nagrane i spisane w różnych latach) z informatorami pochodzącymi z Sejneńszczyzny. Są tam też fragmenty prac dyplomowych, licencjackich, których promotorem była prof. B. Falińska.
Wkład naszej szkoły w zawartość książki jest znaczny. Wywiady przeprowadzili nie tylko uczniowie, ale też nauczycielki języka polskiego: p. Marta Wichert i p. Małgorzata Zawadzka. Można je znaleźć w II części tomu. W części I znajdziemy następujące wywiady naszych byłych i obecnych uczniów:
Wszyscy autorzy wywiadów oraz biblioteka szkolna otrzymali darmowe egzemplarze książki.
Prof. Barbara Falińska liczy na dalszą współpracę z naszą szkołą. Proponuje nam m.in. założenie Szkolnego Koła Gwaroznawczego działającego pod patronatem Towarzystwa Kultury Języka. Czy wśród młodszych uczniów znajdą się chętni, chcący uczestniczyć w badaniach naukowych? Najbliższa przyszłość pokaże.
Ze swojej strony pragnę podziękować wszystkim 35 uczniom, którzy w latach 2014-2016 z zapałem badali naszą gwarę. To między innymi dzięki Wam możliwe było wydanie kolejnych tomów „Dialogu pokoleń”!
Szkolny koordynator projektu „Dialog pokoleń” Marta Wichert |