Home Gazetka szkolna "Małpiszon" 2009/2010 Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

 

Zbliżają się wakacje. W trosce o bezpieczeństwo młodzieży w okresie wypoczynku zespół redakcyjny „Małpiszona” przeprowadził wywiad z pracującą w tutejszej Komendzie Powiatowej Policji mł. asp. panią Ewą Bednarską, która zajmuje się sprawami prasowo-informacyjnymi. Zapytałyśmy o najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać w czasie wakacji.

 

Redakcja: Czym warto się kierować podczas wyboru wakacji poza domem?

Ewa Bednarska: Myślę, że przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Warto zawczasu ustalić miejsce pobytu i powiadomić kogoś z rodziny lub przyjaciół o tym, gdzie przebywamy, by w razie wypadku policja mogła jak najszybciej zainterweniować.

R: W jaki sposób Policja dba o bezpieczeństwo młodzieży podczas wypoczynku?

EB: Często organizujemy różnego rodzaju spotkania z uczniami z różnych grup wiekowych, staramy się im uświadomić, jakie niebezpieczeństwa czyhają na młodych ludzi nad wodą, w gospodarstwie, jak również na dyskotekach. Jednak każdy młody człowiek, i nie tylko, powinien rozsądnie spędzać wolny czas i wiedzieć, że kwestii własnego bezpieczeństwa nie należy lekceważyć.

R: Na co należy uważać w okresie letnim?

EB: Przede wszystkim w okresie letnim dużo czasu spędzamy nad wodą. Jest to takie miejsce, gdzie należy stosować szczególne środki ostrożności. Do rzeczy zabronionych należy spożywanie alkoholu, a następnie wchodzenie do wody. Nawet jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce, taką osobę należy powstrzymać przed kąpielą. Należy również uważać na posiłki, gdyż wskazane jest, by od ostatniego posiłku minęło minimum 30 minut przed wejściem do wody.

R: Jakie są najczęstsze występki młodych ludzi?

EB: Do najczęstszych wykroczeń jakich dopuszcza się młodzież należy spożywanie alkoholu i narkotyków, dewastacje, kradzieże, zakłócanie porządku publicznego oraz   jazda pod wpływem alkoholu która jest wyjątkowo nie bezpieczna w momencie gdy odpowiadamy nie tylko za siebie ale i za osoby będące pasażerami.

R: W co warto się zaopatrzyć, by w okresie wakacji czuć się bezpiecznie?

EB: Wybierając się na wakacje, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód lub paszport), telefon, mapę i pieniądze, by w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji, można było wrócić do domu. Gdy wolny czas spędzamy na polu namiotowym, warto pamiętać, by nie trzymać rzeczy osobistych w przedsionkach namiotów.

R: Bardzo Pani dziękujemy za rozmowę.

EB: Ja również dziękuję.

Wywiad przeprowadziły:
Renata Sznejder
Katarzyna Stankiewicz

Zredagowała:
Katarzyna Stankiewicz