Klub Historyczny im. AK
Zajęcia pozalekcyjne
Statystyki
Odsłon : 2032016Designed by: |
Pożegnanie Tadeusza Konwickiego |
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz |
czwartek, 22 stycznia 2015 09:55 |
7 stycznia zmarł Tadeusz Konwicki, wybitny pisarz i reżyser, przedstawiciel pokolenia, któremu przyszło zaczynać dorosłe życie w czasie wojny. Urodzony w Nowej Wilejce chłopak rozpoczyna naukę w Gimnazjum im. Zygmunta Augusta, maturę uzyska jednak na tajnych kompletach.
W ramach VIII Brygady Oszmiańskiej Konwicki brał udział w operacji „Ostra Brama”. Przyszłemu autorowi „Dziury w niebie” udało się uniknąć powojennych represji. Potem przyszło „wyzwolenie”. Tadeusz Konwicki należał do pokolenia, które uwierzyło w konieczność dziejową. Komunizm wydawał się młodym ludziom odpowiedzą na kryzys wartości spowodowany wojną. Pozycją szczególną w dorobku pisarza były „Rojsty”. Debiutancka powieść napisana dwa lata po wojnie mogła się ukazać dopiero w 1956 r. Autor uważał, że niezależnie od wyznawanych wartości i poświęcenia dla ojczyzny, wojna degraduje człowieka. Tym samym Konwicki podważał romantyczny dogmat polskiej kultury. Wilno, miasto młodości pisarza, to przecież miejsce akcji arcydramatu Adama Mickiewicza – III części „Dziadów”. W słowie wstępnym do powieści padły następujące słowa: „Napisałem tę książkę w 1947 roku. Był to czas obrachunku mego pokolenia z ostatnią wojną, podczas której wchodziliśmy w życie, dokonywaliśmy światopoglądowego wyboru”.
Powieść została ponownie wydana w 1991 roku. Na okładce książki znajduje się zdjęcie Władysława Łapińskiego przedstawiające leśne mokradła, czyli tytułowe rojsty. Znany fotografik odwiedził mieszkańców naszego internatu 18 listopada 1987 roku. Młodzież miała okazję wysłuchać prelekcji oraz zobaczyć zdjęcia przedstawiające piękno ojczystej przyrody. Spotkanie zostało zorganizowane przez sekcję kulturalno-oświatową. Autor wpisu w kronice internatu stwierdził: „To było jedno z ciekawszych spotkań”. Tadeusz Konwicki był również wybitnym filmowcem. W latach 1956-1968 pełnił funkcję kierownika literackiego Zespołu Filmowego „Kadr”. Jest on również twórcą scenariuszy do takich arcydzieł polskiego kina jak „Matka Joanna od aniołów”, „Faraon”, „Austeria”. Tadeusz Konwicki wyreżyserował tak znane filmy jak „Ostatni dzień lata”, obraz został nagrodzony na festiwalu w Wenecji, „Salto” z niezapomnianą rolą Zbigniewa Cybulskiego. W 1989 roku przeniósł na ekran arcydzieło Adama Mickiewicza. Film „Lawa” jest autorską interpretacją III części „Dziadów”. Warto wiedzieć, że jeden z filmów T. Konwickiego „Dolina Issy” kręcony był w naszych okolicach. W jednej ze scen można zobaczyć kościół w Berżnikach.
Pod kościołem w Berżnikach rozgrywa się przejmująca scena filmu. Młodzi chłopcy wykradają hostię, starając się przekonać czy znajdują się w niej „ciało i krew Chrystusa”. Nie zdają oni sobie sprawy, że popełniają świętokradztwo.
W szkolnej kronice odnotowano wyjście młodzieży na film „Dolina Issy”. Uczniowie technikum oglądnęli obraz T. Konwickiego 4 marca 1983 roku.
Kadr z filmu „Dolina Issy”, który powstał na podstawie powieści Czesława Miłosza.
|