Klub Historyczny im. AK
Zajęcia pozalekcyjne
Statystyki
Odsłon : 2032286Designed by: |
Apel z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja |
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz |
wtorek, 28 maja 2013 09:31 |
Początek maja skłania do refleksji historycznej. Święto Konstytucji 3 Maja jest wydarzeniem szczególnym. Motywem przewodnim uroczystości była pieśń patriotyczna, która od wieków towarzyszyła najważniejszym wydarzeniom historycznym. W melodii zawarte były zbiorowe emocje i głos narodu. Pieśń była wyrazem wspólnoty, wyrażała poczucie dumy. W dramatycznych momentach przynosiła ukojenie, pozwalała znosić trudne chwile, jakich nie szczędziła nam historia. Stanowiła źródło inspiracji i tożsamości. Dawała odpowiedź na pytanie: skąd przychodzimy?
Przegląd pieśni patriotycznych rozpoczął się „Bogurodzicą”. Zebrani mieli okazję usłyszeć staropolski język naszych przodków. Nie mogło zabraknąć „Mazurka Dąbrowskiego”. Tej „piosenki” (takiego określenia używał sam autor Józef Wybicki), która stała się hymnem narodowym. Maj to Święto Konstytucji. Radość z uchwalenia Ustawy Rządowej wyrażały słowa pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”.
Dużą rolę w polskiej świadomości narodowej odgrywają powstania. Entuzjazm z insurekcji dał się odczuć w słowach i melodii „Krakowiaka Kościuszki”. Polacy mieli opinię narodu, który kocha wolność i potrafi o nią walczyć. „Warszawianka” jest nierozerwalnie związana z powstaniem listopadowym, z czasem pieśń stanie się oficjalnym hymnem stolicy. Polacy byli uważani za element rewolucyjny, walcząc o wolność w wielu krajach Europy, w myśl zasady „za Waszą i naszą wolność”. W tym momencie rozległy się dźwięki „Etiudy rewolucyjnej” Fryderyka Chopina. Nie mogło zabraknąć pieśni z okresu powstania styczniowego. W tym roku obchodziliśmy 150. rocznicę tego wydarzenia. Uczniowie mogli usłyszeć pieśń „Hej, strzelcy wraz”.
Przywiązanie do tradycji ojców wyrażają słowa „Roty”. Tekst Marii Konopnickiej powstał w okresie germanizacji. Polacy w tym czasie udowodnili, że potrafią również się organizować.
Czas II wojny światowej był reprezentowany przez najbardziej popularną piosenkę wojenną „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wydarzenia z najnowszej historii Polski ilustrowała pieśń Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, w której autor odwoływał się do prawdziwego dziedzictwa, niezmanipulowanego przez komunistyczną propagandę. Ostatni utwór pochodził z lat 80-tych. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że ich nauczyciele również słuchali muzyki młodzieżowej.
Polska pieśń patriotyczna stanowi skarbnicę wątków oraz symboli związanych z naszymi dziejami. Starając się opisać fenomen tego dziedzictwa, przychodzą na myśl słowa Adama Mickiewicza o "arce przymierza między nowymi a starymi czasy". Polska pieśń patriotyczna towarzyszyła pokoleniom Polaków. Warto przy okazji świąt narodowych zapoznać się z wielkim dorobkiem naszych poprzedników.
|