Home Aktualności Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz   
piątek, 14 grudnia 2012 09:58

13 grudnia obchodziliśmy w szkole 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Na dolnym korytarzu zaprezentowano wystawę zdjęć, na których został utrwalony dramatyzm tamtych dni.

Młodzież mogła obejrzeć zdjęcie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który odczytuje dekret o wprowadzeniu stanu wojennego, czołgi na ulicach Gdańska, które przejeżdżały obok pomnika Poległych Stoczniowców, czarno-białe sceny z "wojny polsko-polskiej", które rozgrywały się na ulicach największych polskich miast: oddziały ZOMO z pałkami i tarczami, bici demonstranci, samochody milicyjne, smugi gazu.

 

 

 

Warto uświadomić młodym ludziom, że władza komunistyczna nie cofała się nawet przed użyciem broni, o czym świadczy zdjęcie 9 ofiar pacyfikacji kopalni "Wujek". Przemoc była nieodłączną częścią systemu. Jej ofiarą padała nawet młodzież. Na wystawie zaprezentowano nekrolog Grzegorza Przemyka, maturzysty zakatowanego na posterunku milicji.

 

 

Okres stanu wojennego to również czas budowania wspólnoty. W Polsce pamiętano słowa Jana Pawła II wygłoszone w czasie pierwszej pielgrzymki w 1979 roku: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Codziennie na Placu Defilad układano krzyż papieski z kwiatów. Służba Bezpieczeństwa sprzątała kwiaty, na drugi dzień pojawiały się nowe. Atmosfera tych dni została utrwalona w piosence Jana Pietrzaka "Nielegalne kwiaty".



Początek lat 80-tych to czas kryzysu gospodarczego. Zdziwienie młodzieży budziło zdjęcie pustych półek sklepowych. Pamięć o kartkach na żywność oraz inne towary przetrwała w tradycji rodzinnej uczniów.

Druga część obchodów odbyła się wieczorem i stanowiła odpowiedź na inicjatywę Instytutu Pamięci Narodowej "Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności". W budynku internatu w pokoju wychowawców o godzinie 19.30 młodzież zapaliła świeczkę, będącą symbolem pamięci o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o wolność.

 

 

 

W uroczystości wzięły udział uczennice klasy IV aJT: Klaudia Raglis, Jolanta Michniewicz, Anna Statkiewicz, Iwona Sztabińska, Milena Motuk, Sylwia Łabanowska, Beata Radziwiłowicz oraz mieszkańcy internatu: Adam Kowalewski, Łukasz Głembocki, Maciej Zapolski. Autorami nastrojowych zdjęć są Adam Dzimitrowicz i Mariusz Polakowski. W uroczystości wzięła też udział pani Diana Wiżlańska - Sławińska. Bardzo pomocne w organizacji rocznicy były materiały edukacyjne IPN-u. Wychowawcy klas otrzymali do dyspozycji film Kazimierza Kutza "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony pacyfikacji kopalni "Wujek".

Dobrym komentarzem do wczorajszych obchodów są słowa polskiej studentki zaproszonej na uroczystość wręczenia Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla - z wolnością jest jak z powietrzem, gdy się oddycha, wydaje się, że jest to stan naturalny, człowiek nie odczuwa jego braku. Warto pamiętać, że ponad 30 lat temu dla pokolenia Polaków zapanowała czarna noc stanu wojennego. Wydarzenie to zahamowało dążenia niepodległościowe oraz zniweczyło entuzjazm społeczny Polaków.

Z inicjatywy pani Anety Kisiel uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w akcji IPN-u, zapalając wirtualną świeczkę na stronie internetowej instytutu.

 

 

Sondy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama