Klub Historyczny im. AK
Zajęcia pozalekcyjne
Statystyki
Odsłon : 2032341Designed by: |
Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 |
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz |
3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dyrektor ZSCKR - pan Henryk Wydra powitał zgromadzonych uczniów, nauczycieli, przedstawicieli Rady Rodziców i zaproszonych gości. Szczególnie ciepłe słowa skierował do uczniów klas pierwszych Technikum - I aBT, I bBT (technik mechanizacji rolnictwa) i I RT (technik żywienia i usług gastronomicznych).
Następnie pan Dyrektor podziękował za wieloletnią pracę paniom, które przeszły na emeryturę - pani Annie Moroz i pani Alicji Dereń. Ważnym punktem uroczystości było wręczenie nagród uczniom, którzy odbywali praktykę wakacyjną. Za wyniki w nauce i zachowanie wyróżnione zostały następujące osoby: Monika Buchowska (kl. IV aBT) Piotr Bronejko (kl. IV aBT) Radosław Ludorf (kl. IV aBT) Mateusz Bednarski (kl. IV bBT) Ireneusz Ferens (kl. IV bBT) Marcin Tomkiewicz (kl. IV bBT) Tomasz Stankiewicz (kl. IV bBT) Anna Statkiewicz (kl. IV aJT) Sylwia Łabanowska (kl. IV aJT) Aneta Wiżlańska (kl. IV aJT) Milena Motuk (kl. IV aJT) Iwona Sztabińska (kl. IV aJT) Monika Panczenko (kl. IV bJT) Mariola Leszczyńska (kl. IV bJT) Za wzorową frekwencję nagrodzono Marcina Klucznika i Tomasza Stankiewicza (kl. IV bBT).
Rozpoczęcie roku szkolnego nierozerwalnie kojarzy się z hitlerowską agresją na Polskę. 1 września 1939 roku rozpoczęła się druga wojna światowa. Polski wrzesień powinien stanowić źródło refleksji dla następnych pokoleń. Mimo porozumień politycznych Polska we wrześniu została osamotniona. Zachodnie demokracje nie wykazały się determinacją w przestrzeganiu sojuszniczych zobowiązań. Francuski żołnierz nie chciał umierać za Gdańsk, brytyjskie okręty nie pojawiły się na Bałtyku. We wrześniu 1939 roku po raz kolejny w naszej historii ujawił się fatalizm historyczny, wynikający z położenia geopolitycznego. Po podpisaniu Paktu Ribbentrop – Mołotow losy Polski zostały przesądzone. Stalin okazał się lojalnym sojusznikiem Hitlera. Polski żołnierz wykazał się bohaterstwem. Mimo ogromnej przewagi w sprzęcie wojskowym do końca spełniał swój obowiązek. Przez tydzień świat obserwował obronę Westerplatte. W bitwie pod Bzurą Niemcy pozbawieni wsparcia samolotów i czołgów zaczynają się cofać. Pod Wizną zostają zatrzymane niemieckie dywizje pancerne. Na jednego polskiego żołnierza przypadało 400 agresorów. Wszyscy obrońcy polskich Termopil zginęli. Warszawa uzyskała miano miasta nieujarzmionego – stolica broni się do końca. II wojna światowa była dla Polski kataklizmem dziejowym. Po klęsce wrześniowej rozpoczyna się długa noc okupacji i planowana eksterminacja narodu polskiego. Symbolami męczeństwa Polaków stają się Oświęcim i Katyń. Po wkroczeniu armii czerwonej na ziemie polskie rozpoczyna się proces instalacji władzy sowieckiej. Powstanie warszawskie dopełnia obrazu klęski. Polska na blisko 50 lat znajdzie się w strefie wpływów radzieckich ograniczających polską niezawisłość. Od dwudziestu lat możemy realizować swoje marzenia i aspiracje w wolnej Polsce. Chwała bohaterom września.
|