Home Aktualności Zjazd Łagierników
Zjazd Łagierników PDF Drukuj
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Marta Wichert   
niedziela, 03 czerwca 2012 19:54

W dniach 24-28 maja 2012 r. w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbył się XXVII Zjazd Łagierników Żołnierzy AK.

Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK skupia poszkodowanych przez stalinowski totalitaryzm żołnierzy AK walczących na Kresach Wschodnich o wolną i niepodległą Polskę, a po II wojnie światowej skazanych przez komunistyczne sądy na poniżenie, głód i morderczą pracę w obozach na „nieludzkiej ziemi”.

 

Raz w roku Stowarzyszenie organizuje zjazdy łagierników. Oprócz członków mieszkających w kraju na spotkania przyjeżdżają koledzy z dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Polacy, którzy pozostali na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i nie było im dane połączyć się z rodakami. Z roku na rok jest ich coraz mniej. Wielu z nich odchodzi na wieczną wartę. Każda chwilę spędzoną w czasie zjazdu wykorzystują skwapliwie, choć wiek raczej powinien nakazywać odpoczynek. Wiedzą, że w następnym roku będzie ich mniej.

Każdy zjazd dla wszystkich uczestników jest doniosłą uroczystością. Główny cel spotkania to konsolidacja środowiska, uhonorowanie osób zasłużonych, omówienie dotychczasowych działań i planów na przyszłość.

27 maja w niedzielę zebranych gości zaproszono na część artystyczną do Galerii Porczyńskich w Warszawie. Program mieli zaszczyt zaprezentować m.in. uczniowie ZSO w Sejnach wraz z nauczycielem ZSCKR – panem Grzegorzem Kucharzewskim. Oprócz nich wystąpił Warszawski Chór „Polonia” im. I. J. Paderewskiego oraz duet wykonujący muzykę F. Chopina i polskie pieśni patriotyczne.

Występ młodzieży sejneńskiej i pana Kucharzewskiego wywołał wyjątkowo silne przeżycia wśród zebranych łagierników i zebrał owacje na stojąco. Słowa podziękowania wyrazili m.in. prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK mec. Andrzej Siedlecki oraz honorowy prezes Stowarzyszenia mjr dr n. med. Stefania Szantyr-Powolna. Jednak niezwykłe wzruszenie na twarzach byłych żołnierzy AK było dla nas najpiękniejszym wyrazem wdzięczności.

Autorem programu artystycznego był Grzegorz Kucharzewski, który wykonał 6 autorskich piosenek o tematyce historyczno-patriotycznej, zaś uczniowie ZSO recytowali jego wiersze.

Oto szczegółowy program zatytułowany „Po to nasza pamięć…”:

1. Sześciuset (sł. G. Kucharzewski)

2. Dwie miłości (sł. K. K. Baczyński, muz. G. Kucharzewski)

3. Tym, którzy przyjdą (sł. T. Tarnawski)

4. Po to nasza pamięć… (sł. i muz. G. Kucharzewski)

5. Zyta (sł. G. Kucharzewski)

6. To był lipiec (sł. i muz. G. Kucharzewski)

7. To miejsce (sł. G. Kucharzewski)

8. Spod ziemi krzyk (sł. i muz. G. Kucharzewski)

9. Chleba naszego, powszedniego (sł. G. Kucharzewski)

10. Stamtąd się nie wracało… (sł. i muz. G. Kucharzewski)

11. Syberia (sł. G. Kucharzewski)

12. Litania (sł. i muz. G. Kucharzewski)

Wiersze recytowali:

Karol Ejdulis, Wojciech Krzesicki, Monika Luto, Wiktor Makowski, Natalia Masianis, Dominika Zawadzka.

Opiekunowie:

Barbara Kuklewicz, Grzegorz Kucharzewski, Jarosław Jurkiewicz.


Część informacji zaczerpnięto ze strony http://www.wat.edu.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Sondy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama