Klub Historyczny im. AK
Zajęcia pozalekcyjne
Statystyki
Odsłon : 2031890Designed by: |
Dzień Kobiet |
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz |
piątek, 11 marca 2016 11:39 |
8 marca obchodziliśmy w szkole Dzień Kobiet. Jest to stara tradycja sięgająca jeszcze czasów mechanizatorów rolnictwa. Paradoksalnie jest to dzień wyjątkowy również dla męskiej części naszej społeczności, która w końcu może wyjść z ukrycia i oficjalnie, jak to się mówi - z podniesioną głową - oddawać hołd koronie stworzenia, czyli Kobiecie. Patrząc na relacje męsko-damskie z punktu widzenia realizmu poznawczego, powtórzmy za Antonim Czechowem: „kobiety bez towarzystwa mężczyzn więdną, mężczyźni bez kobiet głupieją”.
Prowadzący część artystyczną postawili przed sobą ambitne zadanie. A mianowicie zgłębić fenomen kobiety. Inspiracji do przemyśleń dostarczyły postacie kobiece, które odcisnęły swoje piętno w kulturze europejskiej.
Całe zamieszanie we wszechświecie zaczęło się od biblijnej Ewy, no i oczywiście Adama i jego apetytu na jabłka. A potem już poszło… Salome, Pytia, Dejanira, Pandora, Bachantki.
Podobnie jak uczniowie, my też, czyli męska mniejszość w radzie pedagogicznej, wolimy przebywać w towarzystwie Eumenid, symbolizujących pokój, ład i porządek. Są jednak takie dni w tygodniu, kiedy w pokoju nauczycielskim pojawiają się Erynie, wtedy ratuj się kto może.
W przeglądzie ważnych postaci kobiecych nie mogło zabraknąć tak wybitnych indywidualności epoki średniowiecza jak Izolda i Heloiza. Szekspirowska Julia i jej balkon to oczywiście lektura obowiązkowa.
A. W. Turnball "Tristan i Izolda" (1904)
Obecni na uroczystości mogli poznać nowe tłumaczenie tytułu słynnej arii operowej „La Donna e Mobile” - "Kobieta z telefonem komórkowym" (copyright by samorząd uczniowski, wszystkie prawa zastrzeżone).
Polska literatura również złożyła hołd kobietom. Książę polskich poetów biskup Ignacy Krasicki napisał:
My rządzimy światem, a nami kobiety.
Na tym zakończmy podróż do źródeł kobiecości.
Najwyższy już czas wrócić na szkolne podwórko. Paniom pracującym w naszej szkole zostały przyznane nominacje. Każda z nich była wyjątkowa i niepowtarzalna. Tak jak osoba, która została udekorowana symboliczną szarfą.
Nasze drogie panie w ramach rewanżu otrzymały po symbolicznym jabłku. Smacznego!
Kto nie był, niech żałuje.
Uroczystość zakończyła się inwokacją skierowaną do bohaterek tego niezwykłego dnia: Niech zabawowa forma uroczystości nie zmyli Was, Drogie Panie. W tym świątecznym dniu męska część społeczności szkolnej składa na Wasze ręce podziękowania za codzienną i żmudną pracę. Dzięki Waszej cierpliwości stajemy się lepsi. Z własnej strony chcemy zapewnić, że niesforne jednostki płci męskiej będą resocjalizowane.
Na zakończenie tej części imprezy głos zabrał pan dyrektor H. Wydra, który złożył serdeczne życzenia paniom pracującym w naszej szkole.
Następnie odbył się comiesięczny apel informacyjny. |