Home Aktualności Sztafeta Pamięci
Sztafeta Pamięci
Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz   
czwartek, 24 września 2015 07:14

Początek drugiego dnia obchodów 95. rocznicy bitwy niemeńskiej miał aktywny charakter. Młodzież szkół sejneńskich wzięła udział w II Biegu Niepodległości.

Naszą szkołę reprezentowali: Edward Auruszkiewicz, Damian Bobrowski, Tomasz Bobin, Krzysztof Popławski (kl. III bBT), Oskar Chwesiuk, Robert Soroka (kl. II BT), Magdalena Gilewska, Urszula Jachimowicz (kl. I PT), Norbert Jarmusik (kl. II PT).

 

W ramach tego biegu odbyła się Sztafeta Pamięci do Berżnik. Uczestnicy imprezy spotkali się o godzinie 9.00 w Gibach, pod Pomnikiem Ofiar Obławy Augustowskiej. Doszło do spotkania naszej młodzieży z rówieśnikami z Sokółki, Kuźnicy, Augustowa, polskimi harcerzami z Wilna. Uczestnicy biegu otrzymali biało-czerwone stroje. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, zmówiono modlitwę. Uczniowie z Białostocczyzny mieli okazję poznać szczegóły dramatycznych wydarzeń z lipca 1945 roku.

 

 

Sztafeta rozpoczyna się biegiem harcerzy z Wilna. Pierwsza dwójka przedstawicieli ZSCKR Sejny wybiega na trasę w Posejance. Uczestnicy biegu docierają do Sejn pod Pomnik Powstania Sejneńskiego. Pan Jurkiewicz opowiada zebranym o tym wydarzeniu, które stało się częścią wielkiej tradycji narodowej. Delegacje składają wiązanki kwiatów, zapalają znicze, zaintonowano Rotę.

 

 

 

Uczestnicy imprezy udają się pod pamiątkową tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Złożono kwiaty. W senne niedzielne przedpołudnie przed ratuszem w Sejnach rozlegają się słowa ulubionej pieśni marszałka „My Pierwsza Brygada”.

Ostatni etap sztafety rozpoczyna młodzież z naszego Technikum. Na wietrze powiewają trzymane przez biegaczy w rękach biało-czerwone barwy oraz flaga Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nasza zmiana kończy bieg w Poćkunach. O godzinie 11.30 uczestnicy imprezy docierają do Berżnik, młodzież jest gorąco witana przez organizatorów uroczystości.

 

 

Każdy z uczestników Biegu Niepodległości mógł powiedzieć za świętym Pawłem „w dobrych zawodach brałem udział”.

O godzinie 12. 00 rozpoczyna się Msza Święta. Celebrujący mszę kapłan nawiązał do sztafety, w której brali udział uczniowie. Pamięć historyczna narodu jest swoistą sztafetą pokoleń, dzięki której jest zachowana pamięć o bohaterach.

W dalszej części uroczystości profesor Wysocki odczytał akt złożenia ziemi z pól bitewnych pod Sokółką, Ossowem, Radzyminem, Wólką Radzymińską. Na cmentarzu w Berżnikach znajduje się symboliczna Nekropolia Bitwy Niemeńskiej. W ubiegłym roku przywieziono ziemię z takich miejscowości jak: Słonim, Druskienniki, Wołkowysk, Baranowicze, Lida, które obecnie leżą za wschodnią granicą Polski.

 

 

 

Zebrani wysłuchali przejmującego Apelu Poległych. Chóralne „Chwała bohaterom” rozchodzi się wśród smukłych sosen. Na berżnickim cmentarzu rozległ się huk salw honorowych.

 

 

W obchodach 95. rocznicy Wiktorii Niemeńskiej wzięli udział przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, władze Sejn i Sokółki, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych, mieszkańcy ziemi sejneńskiej.

Przy okazji obchodów wręczono okolicznościowe odznaczenia. Wśród wyróżnionych srebrnym Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków RP znalazł się pan Grzegorz Kucharzewski. Gratulujemy.

W uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy ZSCKR w Sejnach. Obecni byli również przedstawiciele naszej szkoły – pan dyrektor Henryk Wydra, pani wicedyrektor Renata Sas, pani Bożena Benczyk, pan Jerzy Czarkowski oraz pani Beata Kuczyńska wraz z młodzieżą ze szkolnego Klubu Historycznego im. AK.

 

 

Po zapaleniu zniczy pod pomnikiem Wiktorii Niemeńskiej zakończono oficjalną część obchodów.

Przyszedł czas na wojskową grochówkę i bigos. Z głośników dobiegały dźwięki pieśni patriotycznych. Była okazja poczuć atmosferę capstrzyku wojskowego.

 

 

Sondy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama