Home Aktualne wydarzenia Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Wpisany przez Beata Kuczyńska   
czwartek, 12 marca 2015 09:16

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest świętem państwowym ustanowionym na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. "w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

 

1 marca już po raz drugi, korzystając z zaproszenia Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, braliśmy udział w obchodach Dnia Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych w Warszawie.

 

Przy tablicy pamiątkowej na murze Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych przez NKWD i UB w latach terroru komunistycznego, przybyłe delegacje i kombatanci złożyli kwiaty, a uczniowie naszej szkoły zapalili znicze.

 

W południe odbyła się uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych. Skład pocztu naszej szkoły to: Patrycja Korenkiewicz (II RT), Anna Polakowska (II RT), Waldemar Soroka (III bBT). W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodzin dotychczas zidentyfikowanych Ofiar terroru komunistycznego.

 

Po obiedzie w hotelu Gregory w Kobyłce udaliśmy się na odprawioną przez księdza dziekana Jana Andrzejewskiego uroczystą Mszę Świętą w Bazylice Świętej Trójcy. Po mszy odbył się piękny koncert młodzieży z Grodna.

 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych zakończyły się przemarszem i uroczystością patriotyczną na Placu 15 Sierpnia z udziałem licznych pocztów sztandarowych, gości z Kresów Wschodnich - Żołnierzy Wyklętych z panią kapitan Weroniką Sebastianowicz na czele, władz powiatu i gminy Wołomin, Miasta Kobyłka, grup rekonstrukcyjnych z Sejn i Kobyłki, harcerzy, przedstawicieli Stowarzyszenia Łagierników, Klubu Gazety Polskiej oraz innych organizacji społecznych, mieszkańców Kobyłki i powiatu. Muzyczną oprawę uroczystości zapewniła Miejska Orkiestra Dęta. Liczne delegacje przy dźwiękach werbli złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych. To kolejna wspaniała lekcja żywej historii.

 

 

Fotorelacje:

http://www.wojsko-polskie.pl/pl/g/9673

http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1200,uroczystosci-w-narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych.html

 

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama