Klub Historyczny im. AK
Zajęcia pozalekcyjne
Designed by: |
69. rocznica Obławy Augustowskiej |
Wpisany przez Beata Kuczyńska |
środa, 18 czerwca 2014 00:00 |
69 Rocznica Obławy Augustowskiej - III Rajd Śladami Obławy Augustowskiej 14 CZERWCA 2014
W tym roku mija 69 lat od największej niewyjaśnionej zbrodni dokonanej po II wojnie światowej na ziemiach polskich przez sowieckie NKWD. Mimo upływu lat wciąż nie wiadomo, co dokładnie stało się z sześciuset Polakami, którzy zaginęli bez śladu. Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej i Klub Historyczny im. AK W Augustowie od lat robi wszystko, by sprawę wyjaśnić i ustalić, gdzie są pochowani. W hołdzie tym, którzy zostali zamordowani za to, że dążyli do prawdziwej niepodległości Polski, zorganizowano uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Uczestniczyliśmy w upamiętnieniu miejsca walk żołnierzy Armii Krajowej Obwodów Augustów i Suwałki z przeważającymi siłami NKWD czasie Obławy Augustowskiej - 12 lipca 1945 r. nad jeziorem Brożane. Następnie poświęcono krzyż przy mogile Powstańców Styczniowych na uroczysku "Płaskie", w pobliżu obozowisk żołnierzy AK z okresu II wojny światowej. Poznaliśmy też rys historyczny tych wydarzeń przedstawiony przez historyka z Augustowa pana Zbigniewa Kaszleja.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy udaliśmy się do Mikaszówki, gdzie została odprawiona Msza Święta w kościele św. Marii Magdaleny w intencji Powstańców Styczniowych poległych w Puszczy Augustowskiej, żołnierzy 42. batalionu Straży Granicznej oraz zamordowanych w Obławie Augustowskiej i ich rodzin, z udziałem pocztów sztandarowych, uczestników Rajdu Katyńskiego, rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej i licznie zgromadzonych gości. Po mszy odbyło się spotkanie przy ognisku z poczęstunkiem, wzruszający koncert Grzegorza Kucharzewskiego, można było wysłuchać również wspomnień rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej i świadków historii.
Naszą szkołę reprezentowała kilkunastoosobowa grupa młodzieży skupionej w Klubie Historycznym im. Armii Krajowej z opiekunami: panią Ewą Mazur, panią Beatą Kuczyńską i panem Andrzejem Pankiewiczem. W poczcie sztandarowym wystąpili: Paweł Jarzębowicz, Algiment Kiejza, Adam Krajewski, Konrad Korenkiewicz.
Serdeczne podziękowania Organizatorom za zaproszenie i miłe przyjęcie.
|