Home Aktualne wydarzenia 24 kwietnia 1940 r. w Sejnach
24 kwietnia 1940 r. w Sejnach
Wpisany przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy ZSCKR w Sejnach   
czwartek, 23 kwietnia 2015 16:20

W kwietniu 1940 roku Gestapo przeprowadziło na Suwalszczyźnie akcję masowych aresztowań. Pierwsze aresztowania nastąpiły w Suwałkach 20 kwietnia, następnie kontynuowano je na terenie wszystkich gmin.


Aresztowanych wywożono do Suwałk, po kilku dniach przesłuchań transportowano koleją do obozu pracy w Działdowie, a stamtąd do innych obozów. Przypuszcza się, że taki los spotkał wówczas kilkaset osób.

 

Suwalscy gestapowcy, sejneńscy żandarmi i żołnierze straży granicznej z Mikaszówki na rynku w Sejnach przeprowadzili publiczną egzekucję 10 mieszkańców wsi Rygol. Hitlerowcy otoczyli wieś Rygol i zatrzymali wszystkich mężczyzn oraz matkę Nazarowskiego. Po 15 dniach tortur dziewięciu mężczyzn oraz Annę Nazarowską rozstrzelano w Sejnach.

 

Podczas tej egzekucji 24 kwietnia 1940 roku zostali straceni:

Józef Balcewicz lat 40,

Franciszek Balcewicz lat 65,

Franciszek Balcewicz syn Franciszka lat 32,

Błażej Bogaciel lat 65,

Konstanty Hańczuk lat 30,

Anna Nazarowska lat 60,

Aleksander Nazarowski lat 19,

Konstanty Turowski lat 21,

Antoni Różański lat 30,

Justyn Zawadzki lat 40.

 

Wszyscy zamordowani to najprawdopodobniej krewni rodziny Nazarowskich. Pozostałych zatrzymanych zwolniono, poza Zygmuntem Obuchowskim i Józefem Sienkiewiczem, których przetransportowano do obozu karnego w Działdowie i tam stracono. 

Podobnych akcji odwetowych było wiele. Przypuszcza się, że w latach1939-1944 hitlerowcy pozbawili życia ok. 500 mieszkańców Sejneńszczyzny.

 

Informacje zebrane na podstawie źródła: "Materiały do dziejów Ziemi Sejneńskiej", red. J. Jaskanis, Osoby zamordowane w latach 1939-1944 w powiecie sejneńskim.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama