Home Aktualności Znicze i kwiaty od I bBT
Znicze i kwiaty od I bBT
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Renata Sas   
piątek, 10 listopada 2017 00:00

 

W planie pracy wychowawczej znalazły się zadania związane ze wspomnieniem tych, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny: „Odwiedzamy Miejsca Pamięci Narodowej w Sejnach i okolicy” oraz „Rok dla Niepodległej.”

 

8 listopada 2017 r. uczniowie klasy mundurowej I bBT pod opieką wychowawczyni Renaty Sas i pedagoga Sylwii Buraczewskiej odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej w Berżnikach i Gibach.

 

Uczniów obowiązywał strój mundurowy. Trzeba przyznać, że wszyscy przejęli się zadaniem i przyszli w mundurach. Przyniesione przez uczniów znicze i zakupione czerwone róże złożono w miejscach upamiętniających ofiary walk o niepodległość. Uczniowie postanowili złożyć kwiaty i zapalić znicze z pełną powagą i ceremoniałem przypominającym zachowanie służb mundurowych. Marcin wydawał komendy. Zachowanie uczniów świadczyło o powadze miejsca i chwili.

 

Uczniowie wyznaczeni do zadania przedstawienia historii tych miejsc niestety nie wywiązali się z tego, ale obiecali nadrobić zaległości i porozmawiać z nauczycielem historii. W ciągu czterech lat nauki na pewno odwiedzimy te miejsca jeszcze raz.

 

Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy czerwone róże na cmentarzu parafialnym w Berżnikach przy pomniku poświęconym ofiarom Bitwy Niemeńskiej. Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września 1920 r. Decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem w wojnie, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze.

 

 

Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy czerwone róże w Berżnikach przy pomniku upamiętniającym męczeńską śmierć bojowników, którzy zginęli w tym miejscu 18 maja 1944 roku z rąk niemieckich okupantów. Inicjatorem powstania pomnika był Piotr Szyryński, którego ojciec wraz z 19 osobami został powieszony przed budynkiem szkoły.

 

 

Aby podkreślić złożoność dziejów ziem pogranicza, odwiedziliśmy również cmentarz wojenny w Berżnikach – cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej. Spoczywa na nim 153 żołnierzy niemieckich i 358 rosyjskich. W tym miejscu również zapalono znicze i złożono kwiaty.

 

 

Ostatnim punktem programu były Giby.

„Przy drodze przebiegającej przez wieś, na niewielkim pagórku stoi ogromny, drewniany krzyż. Ze wszystkich stron pagórka zmierzają ku niemu większe i mniejsze głazy. Wypełzają z porastających pagórek małych lasków, wspinają się stromizną od strony szosy, nikną za drzewami.

Zwraca uwagę napis na jednym z kamieni: Zginęli, bo byli Polakami.

Wokół krzyża położono pięć kamiennych płyt z wyrytymi nazwiskami. Jest tych nazwisk 530.

W lipcu 1945 r. jednostki Armii Czerwonej oraz Wojsk Wewnętrznych NKWD ZSRR przy współpracy funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Milicji Obywatelskiej i miejscowych konfidentów przeprowadziły obławę na terenie ówczesnych powiatów: augustowskiego, suwalskiego i północnej części sokólskiego.

Podczas tej operacji zatrzymano kilka tysięcy mieszkańców, zarzucając im przynależność lub współpracę z polskim podziemiem niepodległościowym. Po brutalnym śledztwie Sowieci wywieźli grupę około 600 osób - ich dalszy los do tej pory nie jest znany. Pomnik na wzgórzu wzniesiony latem 1991 r. upamiętnia ofiary największej zbrodni popełnionej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej”.

Informacja pochodzi ze strony internetowej http://avepatria.org.pl/giby-pomnik-ofiar-oblawy-augustowskiej-w-lipcu-1945-roku/

 

Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów według wcześniej przećwiczonego ceremoniału uczniowie czytali nazwiska osób wyryte na kamiennych płytach. Odszukali nazwisko Zyty Kucharzewskiej, ciotki nauczyciela zatrudnionego w naszej szkole - Grzegorza Kucharzewskiego.

 

 

Pobyt w Gibach zakończyliśmy wizytą w miejscowym sklepie. Wróciliśmy szkolnym BUS-em do szkoły zgodnie z planem na dwie ostatnie lekcje.

 

Wyjazd był niezwykle interesującą lekcją, podczas której zrealizowano różne cele wychowawcze i poznawcze.

 

Sondy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama