Klub Historyczny im. AK
Zajęcia pozalekcyjne
Statystyki
Odsłon : 2031773Designed by: |
Święto Niepodległości |
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz |
piątek, 13 listopada 2015 11:13 |
Dzień 13 listopada był dniem szczególnym w naszej szkole. Nasza społeczność szkolna obchodziła 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Hasło przewodnie uroczystości brzmiało: „Epopeja roku 1915…”. Roku, w którym nic nie zapowiadało, że Polacy mogą wybić się na niepodległość.
Na przełomie grudnia 1914 roku i stycznia 1915 nastąpiła reorganizacja Legionów. Została utworzona I Brygada. 9 tysięcy legionistów w trudnym górskim terenie w mroźnych, zasypanych śniegiem Karpatach odparło 16 ataków Rosjan.
3 marca I Brygada zostaje skierowana na odcinek frontu nad rzeką Nidą. Rozpoczynają się dwumiesięczne walki pozycyjne.
W tym czasie 2. pułk piechoty walczy na Bukowinie (Rumunia). 23 stycznia trwają nocne boje pod Rajfałową i Bretianką, a następnie przez 6 dni, w czasie silnych mrozów, Polacy walczą w rejonie miejscowości Maksymiec i Zielona.
Na przełomie marca i kwietnia przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Po połączeniu 2. i 3. pułku piechoty Legionów zostaje utworzona II Brygada.
Od maja rozpocznie się formowanie III Brygady piechoty.
Miała matka trzech synów, Dwóch mądrych było w domu, A trzeci, najładniejszy, Wstąpił do Legionów…
Od połowy kwietnia do czerwca 1915 r. legioniści biorą udział w ofensywie wojsk austriackich.
Dwie godziny bitwa trwała, Jest z niej dla szwadronu chwała.
Pod koniec czerwca rozpoczyna się kolejna ofensywa wojsk centralnych. Armia rosyjska jest w odwrocie na całym froncie Królestwa Polskiego. Ułani rotmistrza Beliny-Prażmowskiego brawurowo wjeżdżają do Lublina:
Jak to było ładnie, kiedy do Lublina Na karkach Moskali wjechał pan Belina!
W pierwszą rocznicę wymarszu legionistów z Krakowa trwają walki na Lubelszczyźnie. Józef Piłsudski wydaje z tej okazji specjalny rozkaz: „Żołnierze! Rok temu z garścią małą ludzi, źle uzbrojonych, źle wyposażonych, rozpocząłem wojnę. Cały świat stanął wtedy do boju. Nie chciałem pozwolić, by w czasie, gdy na żywym ciele naszej ojczyzny miano wyrąbać mieczami nowe granice państw i narodów, samych tylko Polaków przy tym brakowało. Nie chciałem dopuścić, by na szalach losu, ważących się nad naszymi głowami, na szalach, na które miecze rzucano, zabrakło szabli polskiej”.
5 sierpnia wojsko niemieckie wkracza do Warszawy. 7 sierpnia do stolicy przyjeżdża Józef Piłsudski, prowadząc tajne rozmowy na temat rozbudowy Polskiej Organizacji Wojskowej.
Polscy żołnierze zostają przerzuceni na Wołyń. 25 września I Brygada walczy pod Kołkami, odrzucając Rosjan za rzekę Styr. Następnie trwają walki pod Kuklami. Bagnety I i III Brygady powstrzymały rosyjską ofensywę.
27 października na front wołyński zostaje przerzucona II Brygada. Po raz pierwszy od powstania Legionów doszło do koncentracji wszystkich wojsk polskich. 4 listopada rozpoczyna się ostatnia duża bitwa pod Kostiuchnówką.
Nie byłoby 11 listopada 1918 roku bez czynu zbrojnego polskiego żołnierza. Nie byłoby Legionów bez Józefa Piłsudskiego. Pułkownik Józef Herzog wspominając rok 1915, był wtedy zaledwie czternastoletnim legionistą, napisał: „W pamięci utkwiła jedynie postać Piłsudskiego, skromnie stojącego z pochyloną głową, w siwym mundurze bez oznak, trudno mi opisać, dlaczego tak już wówczas kochanego i szanowanego. Prowadził nas przecież na śmierć, dawał trud, poniewierkę, narażał na głód i nędzę i w chłód, i w skwar, i w dzień i noc żądał jednakowego wysiłku, czasem zdawało się, że ponad ludzkie możliwości, wskazywał najcięższą drogę do Przyszłości, a nikt, nawet z bólu nie złorzeczył Mu, a przeciwnie, umierał czy cierpiał, czy znosił trudy dla Jego Imienia, bo On był dla żołnierzy żywym symbolem Niepodległości”.
Uroczystość przygotowali p. Beata Kuczyńska i p. Jarosław Jurkiewicz. Za nagłośnienie odpowiedzialny był p. Grzegorz Kucharzewski. W akademii wystąpili: Urszula Jachimowicz (I PT), Waldemar Soroka (IV bBT), Damian Czakis, Konrad Korenkiewicz i Tadeusz Pachutko (III aBT) oraz Karolina Karczewska i Patrycja Korenkiewicz (III PT).
Przedstawiciele naszej szkoły brali też udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości (11.11.2015 r.) |